کاهش قیمت طلا در آستانه تصمیم فدرال رزرو

کاهش قیمت طلا در آستانه تصمیم فدرال رزرو
1402/3/24 18:18:32

قیمت طلا دیروز کاهش دورقمی داشت، زیرا بازارها انتظارات برای توقف نرخ در روز چهارشنبه و به دنبال آن افزایش نرخ در ماه جولای را افزایش دادند.

 


گزارش تورم مطابق با انتظارات، چشم انداز متناقضی را برای ایالات متحده نشان داد ، تورم به نرخ سالانه ۴ درصد کاهش یافت که پایین ترین سطح در بیش از دو سال گذشته را نشان می دهد. با این حال، عدد اصلی CPI، که فدرال رزرو بیشتر به آن توجه می کند ، از ۵.۵ درصد به ۵.۳ درصد کاهش یافت که کمی بالاتر از انتظارات بود.

تحلیلگران علیرغم کاهش تورم که احتمال گزینه توقف را برای فدرال رزرو افزایش می دهد، محتاط هستند.

سارا هاوس و مایکل پولیس، اقتصاددانان ولز فارگو، می‌گویند: « فدرال رزرو در نشست امروز باید متوقف شود، یعنی هیچ افزایش نرخی نداشته باشد. با این حال، ما انتظار داریم که کنفرانس مطبوعاتی رئیس فدرال و آخرین پیش‌بینی‌های اقتصادی نشان دهد که یک افزایش نرخ دیگر همچنان در دستور کار است.

اگر فدرال رزرو همچنان با تورم اصلی بین ۳ تا ۳.۵ درصد در پایان سال سروکار داشته باشد، بازارها نیز به این زودی انتظار کاهش نرخ بهره را نخواهند داشت.»

هاوس و پولیس افزودند: «پیشرفت در کاهش تورم نباید با رسیدن به هدف اشتباه گرفته شود. بین نرخ تورم اصلی ۵.۰ درصدی امروز و هدف ۲ درصدی FOMC فاصله زیادی وجود دارد.»

بر اساس گزارش CME FedWatch Tool، پس از داده‌های CPI در روز سه‌شنبه، بازارها احتمال توقف ۹۲ درصدی در روز چهارشنبه و ۶۰ درصد احتمال افزایش ۲۵ واحدی در ماه جولای را داشتند.

روز سه‌شنبه، طلا شاهد کاهش دو رقمی بود و تا ۱۹۴۳ دلار کاهش یافت. طلای آتی کامکس آگوست آخرین بار با ۱۳.۴۰ دلار کاهش با ۱۹۵۶.۳۰ دلار در هر اونس معامله شد.

تحلیلگران هشدار می دهند که در صورت افزایش ناگهانی نرخ بهره در روز چهارشنبه، طلا در معرض خطر فروش گسترده قرار خواهد گرفت.

لوکمان اوتونوگا، تحلیلگر ارشد بازار، گفت: «افزایش غیرمنتظره نرخ بهره می‌تواند منجر به فروش تهاجمی به سمت سطح ۱۹۰۰ دلار شود. سطحی که از اواسط ماه مارس تاکنون قیمت به آنجا نرسیده است». 

نمودار نقطه ای به روز شده که همراه با تصمیم گیری نرخ بهره در روز چهارشنبه منتشر می شود، روشن خواهد کرد که فدرال رزرو تا چه حد مایل است نرخ بهره را در این چرخه انقباض افزایش دهد.

در نشست ماه می، فدرال رزرو برای دهمین بار متوالی نرخ بهره را افزایش داد و نرخ بهره را به محدوده ۵-۵.۲۵ درصد رساند که بالاترین میزان از اواسط سال ۲۰۰۷ است.

بازارها به دقت سناریویی را زیر نظر دارند که در آن فدرال رزرو در ماه ژوئن متوقف می شود تا دوباره در جولای صعود کند، مسیر مشابهی که توسط سایر بانک های مرکزی از جمله کانادا و استرالیا در پیش گرفته شده است.

در نشست ژوئن، بانک کانادا پس از توقف دو جلسه متوالی، نرخ بهره کلیدی خود را ۲۵ واحد پایه به ۴.۷۵ درصد افزایش داد - بالاترین میزان از سال ۲۰۰۱. این حرکت غافلگیرکننده بود زیرا اجماع بازارها پیش‌بینی می‌کردند که نرخ‌ها متوقف شوند.

در گلدیس بیشتر بخوانید:  واکنش طلا به تصویب لایحه افزایش سقف بدهی

گلدیس همراه شما در خرید طلای فیزیکی بصورت آنلاین

گلدیس ارائه دهنده بهترین قیمت خرید طلا در ایران