کدام نوع طلا برای سرمایه گذاری بهتر است؟

کدام نوع طلا برای سرمایه گذاری بهتر است؟
1400/1/28 11:54:39

سرمایه گذاران در حوزه طلا همواره با گزینه های متعددی اعم از سکه بهارآزادی، طلای دست دوم، طلای کم اجرت و طلای خام روبه رو هستند و تصمیم گیری برای یک خرید سودمند گاهی مشکل به نظر میرسد.

معمولا افراد در خرید طلا به دو دسته تقسیم میشوند.
اولین دسته افرادی که از طلاو جواهرات به عنوان زیورآلات همراه با ارزش سرمایه گذاری استفاده میکنند و برای این دسته بیشتر طرح، رنگ طلا، عیار طلا و مدل طلا مد نظر است و از مصنوعاتی همانند انگشترطلا ، گوشواره طلا ، گردنبند طلا، سرویس طلا و... استفاده میکنند که این نوع از طلا بیشتر مورد توجه خانم ها است و یا به عنوان هدیه خریداری میشود.
دسته دوم افرادی هستند که نگاه سرمایه گذاری به این فلز ارزشمند دارند و از طلا برای سرمایه گذاری و جلوگیری از اثرات تورم استفاده میکنند. سرمایه گذاران در حوزه طلا همواره با گزینه های متعددی اعم از سکه بهار آزادی، طلای دست دوم، طلای کم اجرت و طلای خام روبه رو هستند و تصمیم گیری برای یک خرید سودمند گاهی مشکل به نظر میرسد.

در نوشته های قبل از گلدیس در رابطه با انواع رنگ های طلا و ارزش طلا صحبت کردیم، در این نوشته از گالری گلدیس قصد داریم با معایب و مزایای هر یک از گزینه ها آشنا شویم تا خریدی ارزشمند داشته باشیم.
بیشتر بخوانید: آلیاژ و ارزش انواع رنگ های طلا

طلا یا سکه؟

اگر به دنبال این هستید که با خرید طلا سرمایه انباشت کنید بهتر است سکه طلا بخرید.
همانطور که می‌دانید در خرید طلا مبلغی برای ساخت زیورآالات با عنوان اجرت ساخت دریافت میشود در حالی که سکه اجرت ساخت ندارد و هنگام فروش نیز هزینه اجرت ساختی از آن کم نخواهد شد.
از این جهت خرید سکه، گزینه بهتری جهت سرمایه‌گذاری خواهد بود.
با اینکه جنس سرمایه‌گذاری در سکه و طلا مربوط به فلز گران‌بهای طلا است؛ اما بررسی روند قیمتی آنها نشان می‌دهد طی هفت سال اخیر سوددهی سکه بیشتر از طلا بوده است.اما در هنگام خرید سکه باید این را درنظر داشته باشید که تورم بر سکه تاثیر گذار است و نوسان قیمت این نوع از طلا بسیار بیشتر از طلای خام است و برای افرادی که به طور تخصصی در حیطه سرمایه گذاری دانش ندارد ممکن است مناسب نباشد.


سکه یا طلای دست دوم؟

خرید طلای دست دوم را تقریبا همه ی ما شنیده‌ایم و افراد زیادی هم خواهان آن هستند.
برخی از کارشناسان بازار طلا اعتقاد دارند که طلای بی‌اجرت یا همان طلای دست دوم یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای خرید طلا است و با این کار می‌توان هزینه کمتری را پرداخت کرد.
اما یک نگرانی در این بین وجود دارد و آن اینکه ممکن است طلای دست دوم، کم اجرت یا بی‌اجرتی که شما می‌خرید تقلبی و فاقد اصالت باشد. بنابراین خرید طلای دست دوم با ریسک تقلبی بودن همراه است.
به دلیل عدم اطمینان از خالص بودن طلای دست دوم احتمالا شما از خرید آن منصرف شوید.
در بین انواع اشکال طلا، النگو کمترین اجرت را دارد. همچنین قطعات کوچک طلا مانند آویزهای زنجیر نیز اجرت ساخت پایینی دارند که می‌تواند جایگزین طلای دست دوم شود.
مهم است بدانید وجود نگین و سنگ بر روی قطعه طلا تنها قیمت خرید آن را افزایش می‌دهد و زمانی که آن را بفروشید سودی بابت آن سنگ یا نگین نصیب شما نمی‌شود.
بنابراین بهتر است طلای پس اندازی خود را از بین مدل‌های بدون سنگ انتخاب کنید. با این حال، در صورتی که احتمال ریسک تقلبی بودن طلا را می‌پذیرید؛ معمولا طلای دست دوم گزینه بهتری خواهد بود.


طلای آب شده یا طلای دست دوم؟
طلای آب‌شده یا طلای خام به عنوان یکی از بازارهای پر سود بر زبان هر سرمایه‌گذار و هرکسی که می‌‎خواهد پس اندازی داشته باشد، جاری است. بنابراین برای بسیاری سوال است که طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟
یکی از جذابیت‌های بازار طلا و سرمایه‌گذاری در آن این است که می‌توان به راحتی طلا را آب کرد که کمک می‌کند نگهداری آن بسیار ساده‌تر از پول و هر چیز دیگری باشد.


اما طلای آب شده چیست؟

طلای آبشده یا Melt Gold از ذوب کردن طلای دست دوم و طلای شکسته‌ای است که افراد زمانی آن‌ها را به طلافروشی‌ها فروخته‌اند به دست می آید.
در کارگاه، طلای دست دوم و شکسته شده را در کوره‌های مخصوص ریخته‌گری طلا و جواهرات ذوب می‌کنند، به همین علت به آن طلای آب شده می‌گویند.
طلای حاصل از ذوب در قالب های مشخص ریخته در آزمایشگاه عیار سنجی میشود و اصطلاحا انگ میخورد که این کد و عدد اعتیار اصل بودن و عیار طلا را مشخص میکند.
طلای آب شده اجرت و کارمزدی بابت آن پرداخت نمی‌شود و از طرفی هم مالیات به آن تعلق نمی‌گیرد و سود بیشتری نسبت به مصنوعات طلا را نصیب سرمایه‌گذار خود می‌کند.
شما طلای آب شده را به قیمت همان عیاری می‌خرید که روی آن نوشته شده و در هنگام فروختن نیز قیمت با همان عیارحساب می‌شود.
نکته‌ی مهم دیگری که سرمایه‌داران را جذب خرید طلای آب‎شده می‌کند فروختن راحت آن است. همانطور که گفتیم طلای آبشده جزء مواد خام و اولیه‌ی کارخانجات و کارگاه‌های سازنده‌ی طلا و طلافروشان است.
به همین خاطر می‌توان در هر زمانی آن را به راحتی فروخت؛
همچنین در روزهایی که بازار طلا با نوسان قیمت مواجه می‌شود، سود طلای آب شده در هنگام خرید بیشتر از روزهای دیگر است.
چرا که در روزهایی که بازار طلا با نوسانات قیمت همراه است چون تقاضا برای خرید طلای آب‎شده زیاد است، قیمت طلا در بازار گران‌تر از قیمت واقعی و جهانی خود می‌شود.
به همین علت طلای آب شده یکی از امن ترین روش های سرمایه گذاری طلا است که گلدیس این امکان را برای همگان فراهم آورده تا بتوانند با هر مبلغی بر روی این فلز ارزشمند سرمایه گذاری کنند.

گلدیس همراه شما در خرید و سرمایه‌گذاری طلا

گلدیس ارائه دهنده بهترین قیمت خرید و فروش طلا در ایران