چرا طلا مناسب سرمایه گذاری است؟

چرا طلا مناسب سرمایه گذاری است؟
1400/2/1 13:2:37

طلا همواره در دسترس ترین گزینه برای سرمایه گذاری بوده است. شاید خیلی وقت ها به سرمایه گذاری بر روی طلا فکر کرد باشیم به علت نداشتن شناخت کافی از این بازار از خرید آن خود داری کرده ایم. در این نوشته از گلدیس با مزیت سرمایه گذاری طلا آشنا خواهیم شد.

بیشتر بخوانید:مقایسه سرمایه گذاری در انواع طلا
طلا صد ها سال به عنوان ارز جهانی شناخته میشد و در سال ۱۹۴۴، بعد از امضای توافقنامه برتون وودز، دلار به جای طلا جایگزین اندوخته ارزی جهانی شد. ولی حتی بعد از این توافق، طلا همچنان برای پشتیبانی از ارزهای داخلی کشورهای مختلف به کار گرفته می‌شود.
اگر چه امروزه طلا به عنوان اصلی ترین ارز جهانی شناخته نمیشود اما به دلایل متعددی همچنان برای سرمایه گذاری مناسب است.

مـــــــــزایای طلا برای سرمایه گذاری

۱. طلا همانند پول نقد است
طلا را در همه جای جهان دارای ارزش یکسان است و به راحتی می‌توان آن را به پول نقد تبدیل کرد. جدا از پول واقعی، نقدینگی و جهانی بودن طلا بی نظیر است.

۲. طلا با ارزش باقی میماند.
طلا در طول زمان ارزش خود را حفظ می‌کند. اقتصاددانان استدلال می‌کنند که حتی قیمت طلا نشان دهنده ارزش آن نیست. یعنی، حتی اگر قیمت آن کاهش پیدا کند، ارزش اساسی آن خیلی تغییر نمی‌کند. دلیل این مساله بیشتر این است که طلا یک کالا با مقدار ثابت است، در حالیکه دلار ایالات متحده نوعی ارز فیات در نظر گرفته می‌شود که هیچ ارزش ذاتی ندارد.

۳. تورم بر روی طلا بی تاثیر است.
طلا با تورم رشد میکند و در صورت بالارفتن تورم ارزش سرمایه حفظ میشود. همچنین طلا داری قیمت جهانی است و در طولانی مدت همیشه شاهد رشد طلا بوده ایم.

۴. سرمایه گذاری بر روی طلا دارای انواع متفاوتی است.
اضافه کردن اوراق مختلف به سهام یکی از روش‌های اساسی تنوع‌بخشی و کاهش دادن ریسک کلی سرمایه‌گذاری است. علاوه بر این، از آنجایی که طلا اغلب برعکس بازار بورس و ارزش ارز حرکت می‌کند، یک راه بسیار کارآمد برای تنوع‌بخشی است.

۵. سرمایه‌گذاری مطلوب جهانی.
طلا همچنان یک کالای جهانی است. اگرچه کشورها قراردادهای آتی، خزانه‌ها و سایر اوراق خود را در سطح جهان می‌فروشند، این موارد برخلاف طلا در معرض هرج و مرج سیاسی هستند.

۶. از طلا در صنعت نیز استفاده میشود.
از آنجایی که طلا در تولید محصولات مختلف مثل جواهرات و لوازم الکترونیکی به کار می‌رود، تقاضای پایدار دارد که قیمت آن را بیشتر تثبیت می‌کند. علاوه بر این، وقتی تقاضای طلا افزایش پیدا می‌کند، این بازارها می‌توانند موجب افزایش قیمت آن شوند.

از این رو ما در گلدیس تمام تلاشمان را برای انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری بر روی طلا به کار بستیم تا در کنار هم سرمایه گذاری ارزنده و جاودان را شروع کنیم.
طلا و سرمایه گذاری گلدیس
بیشتر بخوانید طلا فلزی که هرگز از مد نمی افتد

گلدیس همراه شما در خرید و سرمایه‌گذاری طلا

گلدیس ارائه دهنده بهترین قیمت خرید و فروش طلا در ایران