علت محبوبیت سکه در ایران

علت محبوبیت سکه در ایران
1400/2/11 11:30:0

در مطالب آموزشی قبلی گلدیس، با انواع روش‌های خرید و سرمایه گذاری در طلا آشنا شدیم. و معایت و مزایای هر یک از روش های سرمایه گذاری با طلا را بررسی کردیم.

سکه طلا یکی از گزینه هایی است که برای سرمایه گذاران جذابیت بیشتری دارد و توانسته افراد بیشتری را به خود جذب کند.
در این مطلب از گلدیس ، قصد داریم شما را با انواع سکه طلا در ایران و ویژگی‌های هرکدام آشنا کنیم، اما ابتدا بهتر است ببینیم اصلا سکه چیست و خرید آن چه مزایای برای سرمایه‌گذاری دارد.

سکه طلا چیست؟

سکه طلا، قطعه‌ای از فلز طلا است به شکل دایره و تخت است که وزن، جنس، عیار و شکل مشخصی دارد. هرکدام از انواع سکه‌ها در دو طرف خود دارای اشکال و علائم رسمی مختلفی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند.
سکه طلا در گذشته پشتوانه مالی بسیاری از کشورها بوده و در برخی از کشورها هنوز هم هست (برخی دیگر از کشورها پشتوان‌های مالی دیگری دارند) در نتیجه ضرب آن باید بصورت کاملا قانونی انجام شود. عیار طلای سکه‌های طلا در ایران (طرح جدید و قدیم) 900 از 1000 است.
منظور از 900 استفاده از طلای 22 عیار و منظور از 1000 استفاده ا طلای 24 عیار است.
در ایران سکه های بانکی با عیار 22و 24 ساخته میشود و زیورآلات با عیار 18.

بیشتر بخوانید: طلا فلزی که هرگز از مد نمی افتد

تاریخچه سکه طلا در ایران

سکه طلا برای اولین بار در دوران هخامنشیان و حکومت داریوش اول (بین سال‌های 486 الی 521 پیش از میلاد) ضرب گردید. در آن زمان با ارزش‌ترین سکه “دریک” نامگذاری شده بود که وزن آن 8.41 گرم بوده است.
پس از ورود ماشین ضرب سکه و مشخص شدن وزن و اندازه استاندارد سکه‌ها بصورت رسمی در سال 1293 نخستین سکه‌های طلا با عیار 900 در 1000 ضرب و واحد چرخه مالی کشور شدند.
ضرب سکه‌های طلا با وزن و اندازه امروزی اولین بار در سال 1310 آغاز گردید، بعد از انقلاب اسلامی سال 1357 سکه بهار آزادی با همان وزن و عیار و اندازه ولی با طرحی متفاوت جایگزین سکه های قبلی شد و تا به امروز با همین نام و ابعاد قبلی در بازار داد و ستد می‌شود.

چرا خرید سکه طلا دارای محبوبیت است؟

خرید فیزیکی طلا می‌تواند به اشکال و روش‌های مختلفی انجام شود. امروزه افراد برای خرید فیزیکی طلا با مشکلی روبرو نیستند و در صورت داشتن سرمایه کافی به راحتی می‌توانند این کار را انجام دهند. طلا را می‌توان بصورت شمش، سکه طلا، طلای آبشده یا جواهرات زینتی خریداری کرد.
اما محبوب‌ترین و رایج ترین گزینه برای سرمایه گذاری در بین موارد ذکر شده سکه طلاست.
موارد زیر مهم ترین دلایل محبوبیت سکه طلا بین افراد جامعه است:
شمش، نقره و طلای آبشده خریداران خاص خود را داشته و قابلیت فروش کمتری نسبت به سکه دارند و عموم مردم به صورت مستقیم نمیتوانند اقدام به خرید و فروش طلای آب شده کنند که این مشکل در گلدیس حل شده و تمامی افراد با هر سرمایه ای میتوانند اقدام به خرید و فروش طلای آب شده کنند.
سکه طلا علاوه بر ریسک پذیر بودن نوسانات آن سود بالایی دارد و می‌توان از آن به عنوان روشی برای حفظ ارزش پول در برابر تورم استفاده کرد.
سکه طلا همیشه خریدار دارد و هر وقت که دلتان بخواهد می‌توانید به راحتی سکه‌های خود را بفروشید.
هزینه‌های مرتبط با طلای ساخته شده مانند دستمزد و مالیات بر ارزش افزوده شامل سکه نمی‌شود.

انواع سکه بهار آزادی در بازار

از سال 1358 به بعد سکه بهار آزادی جایگزین سکه‌های قدیمی گردید. البته وزن و اندازه و عیار این سکه دقیقا مانند سکه‌های قدیمی است. سکه بهار آزادی را از دو منظر می‌توان تقسیم کرد، از نظر طراحی و از نظر قطع.

از نظر قطع سکه بهار آزادی به سه مدل مختلف تقسیم می‌شود:

سکه تمام بهار آزادی
نیم سکه بهار آزادی
ربع سکه بهار آزادی
سکه یک گرمی

چگونه از اخرین قیمت های سکه و طلا 18 عیار اطلاع داشته باشیم؟

شما به راحتی می‌توانید به مراجعه به صفحه طلا و سکه گلدیس و به قیمت انواع سکه طلا از جمله: تمام سکه تمام بهار آزادی – نیم سکه – ربع سکه – سکه پارسیان طلای خام و انواع زیور آلات مطلع شوید و بدون واسطه اقدام به خرید و فروش نمایید.

گلدیس همراه شما در خرید و سرمایه‌گذاری طلا

گلدیس ارائه دهنده بهترین قیمت خرید و فروش طلا در ایران